טיפול בהתמכרות לאינטרנט

טיפול בהתמכרות לאינטרנט

כל אחד מאיתנו מצא את עצמו מופתע כאשר הרים את ראשו לפתע מהמסך וגילה, שמבלי לשים לב חלפה לה שעה של שיטוט באינטרנט – שעה שהחלה בהחלטה להעביר רק כמה דקות מול המסך. האינטרנט מציע עניין בלתי פוסק ובזכות זה מסוגל למשוך אותנו פנימה ולהסיח את דעתנו מהעולם שבחוץ. העולם הוירטואלי מעניק כביכול חופש ושפע של אפשרויות ומזמין אותנו להיכנס פנימה, לעשות ולהיות ככל שנעלה על רוחנו.

 

לכאורה, נדמה לנו שהאינטרנט פותח בפנינו מרחב חדש ועצום, בעוד שלמעשה ההפך הוא הנכון. הניתוק שהאינטרנט מציע, והחירות המדומה להיות בו כביכול מי שנרצה עשוי לשאוב אותנו פנימה ולמנוע מאתנו התמודדויות של ממש. השיטוט ברשת מהווה בריחה מושלמת מכל טרדות היום יום, הכישלונות הגדולים והקטנים שאנו חווים, הדכדוך והדאגה.

 

כיום, התמכרות ושימוש כפייתי באינטרנט מוכרים כהפרעה של ממש. ישנם מספר תמרורי אזהרה המצביעים על כך שאנו או הקרובים לנו משתמשים באינטרנט באופן לא בריא. עצבנות, כעס וירידה במצב רוח בשעה שלא ניתן להשתמש באינטרנט, וקושי להפסיק ולעצור את הגלישה מהווים סימן לדאגה. גלישה באינטרנט בכדי לברוח מהתמודדות עם בעיות, או בכדי להקל על מצוקה נפשית אופייניים גם הם להפרעה. כמו כן פגיעה בחיי החברה ובביצועים בלימודים או בעבודה בעקבות השימוש באינטרנט מצביעים גם הם על התמכרות. הסובלים מהתמכרות לאינטרנט ימשיכו להעביר את הזמן מול המסך חרף קונפליקטים משפחתיים או בין אישיים בנושא, ויגלו כעס ועצבנות מול ביקורת והתנגדות להתנהגותם.

 

כהורים האחריות בנושא הינה רבה. התמכרות לאינטרנט נפוצה בכל קבוצות הגיל, אך בני נוער נמצאים בסיכון מוגבר לתופעה, ואינם מגיעים בכוחות עצמם למסקנה שהשימוש באינטרנט פוגע בהם. הורים נוטים להאמין שהאינטרנט מהווה הזדמנות להתפתחות ולמידה עבור ילדיהם, אולם מחקרים מראים שבקרב גילאים אלו רק 6.0% מזמן הגלישה מוקדש ללמידה. ולמה מוקדש יתר הזמן? כמחצית מהזמן מוקדש למשחקים ברשת, והיתר לצפייה בסרטים ותוכניות, הורדת מוזיקה וגלישה ברשתות חברתיות. שימוש מוגבר באינטרנט בקרב ילדים ונוער לרוב מהווה הזדמנות לחמוק ולהימנע מבעיות המטרידות אותם. קשיים לימודיים, בעיות חברתיות, בדידות, דיכאון וחרדה עומדים לרוב מאחורי הבריחה למסך. פניה לטיפול עבור ילד או נער הסובל מהתמכרות לאינטרנט הינה הצעד הראשון בדרך לסייע לו להתמודד עם העולם שבחוץ, ולפתח אסטרטגיות יעילות ובריאות להתגברות על קשיים.

 

התמכרות לאינטרנט, ככל התמכרות, אינה חולפת מעצמה. עם הזמן השימוש הכפייתי באינטרנט הולך ומתחזק, והאדם הסובל מההתמכרות חווה את המסך כמקור הנחמה וההרגעה היחיד בעולמו. דרכים אחרות לחוות בהן התרגשות, שמחה ורגיעה הופכות לבלתי מועילות, ונחוץ יותר ויותר זמן מול המסך בכדי להשיג את אותן תחושות חיוביות שהופיעו בתחילה. המחיר להתמכרות הוא כבד – פגיעה בחיי המשפחה ובזוגיות, צמצום של חיי החברה, ירידה בהישגים הלימודיים והתעסוקתיים ופגיעה בכושר ובבריאות הגופנית הם רק חלק מההשלכות. בכוחו של טיפול פסיכולוגי המתמקד בהפרעה לסייע לאדם לצאת מתוך המעגל הכפייתי לעבר חיים שיש בהם עומק, משמעות וצמיחה של ממש, ולא רק סיפוק רגעי וחולף שאין בו נחמה, התפתחות או העצמה.