טיפול משפחתי


המשפחה הינה הסביבה הראשונה והמשמעותית עבור כל אדם. לא לחינם המושג "משפחה" טומן בחובו מטען רגשי כה עמוק. אם נבדוק באקראי מה אומרת המילה "משפחה", לאנשים שונים, נשמע תגובות רבות ומגוונות – החל מחום ואהבה ועד לשליטה, אובדן זהות ומחנק. השורשים של תגובות אלו נעוצים בחוויות המשפחתיות הראשוניות ביותר, ובאווירה בה כל אדם גדל והתפתח. מהרגע בו הילד חש את משמעות המסגרת המשפחתית, על ההורים מוטלת האחריות לבדוק כיצד מסגרת זו תורמת לילד ולאחיו ולהם כהורים, ולזהות את הקשיים ואת הפוטנציאל הקיימים במשפחה. כאשר עולה בידי המשפחה לרתום את כל חבריה לעשייה זו, נוצרת שותפות מפרה ומתגמלת בה זוכים כולם לביטוי וסיפוק.

בעבר, לא נזקקו ההורים לתהייה וחשיבה יומיומית באשר לאופן בו תתפתח ותתנהל המשפחה. הכללים בגבולותיה של מסגרת פטריארכלית שבה כל אחד ידע את מקומו ותפקידו היו ברורים. אך העידן שלנו רווי אפשרויות ומורכבויות, כאשר משפחות מחליפות מקום מגורים, עיסוקים ומסגרות, ואין בנמצא נוסחאת פלאים לחיי משפחה תקינים מהנים ומפרים. כתוצאה מכך, יותר ויותר לחץ מוטל על המשפחה כיחידה. בנוסף, משפחות רבות חוות שינויים ומשברים במהלך חייהן כגון : אובדן ושכול, התמודדות עם מחלה או קשיי התנהגות של אחד מבני המשפחה.מצבים אלה יכולים לגרום לעומס ומתח רב המובילים לעיתים למשבר משפחתי הדורש סיוע מקצועי. במקביל, מצבים יום יומיים כגון ריבים מתמשכים, קשיים בהצבת גבולות, קנאה בין אחים או תחושת עומס ומתח מתמשכת של ההורים, גם הם מהווים עילה לטיפול.

הטיפול המשפחתי רואה את האדם כנטוע בתוך מערכת יחסים רחבה יותר, ונמנע מלהביט בו במנותק מנסיבות חייו. מזוית ראיה זו, נערה מתבגרת המרבה לברוח מביתה איננה "ילדה בעייתית" כשלעצמה, אלא נערה הנתונה בנסיבות חיים מסויימות ומהווה חלק מתא משפחתי שלם שבכוחו לסייע לה לצאת ממצב זה, או להחריפו. כמו כן, הטיפול המשפחתי נסמך על ההבנה, כי כאשר ישנם קושי או בעיה אצל אחד מבני המשפחה, נדרשת התמודדות והסתגלות מצד המשפחה כולה. מעורבותה של המשפחה בהתמודדות מועילה מאוד, אף אם המצוקה מופיעה רק אצל חלק מחבריה, שכן בכוחו של הטיפול לרתום את כל בני המשפחה לעינין וליצור בכך ריבוי של כוחות ומשאבים להתמודדות.

תפקידו של המטפל המשפחתי הוא ללוות את המשפחה ולסייע לה לזהות את ההזדמנויות לשינוי, ואת דפוסי ההתנהגות, אופני החשיבה, האמונות ודרכי התגובה המוכרות לה, ולראות אלו מבניהן תורמות לה ואילו פוגעות בה. בעבודתו, מזהה המטפל את כוחותיה של המשפחה, ואת המכשולים בהתמודדותה, ומקדם שינוי התואם לצרכי המשפחה ועולם ערכיה. בכך מהווה הטיפול המשפחתי הזדמנות עבור המשפחה לפתח ולהעמיק את התקשורת וההכרה ההדדית בין חבריה.

אנו מכירים את האמרה "משפחה לא בוחרים", אך משפחה בהחלט יכולה לבחור איך לחיות. פעמים רבות אנו פוגשים משפחות שהאווירה הקשה והבעיות הבלתי פתורות מלוות אותן כדרך חיים זה זמן רב. לעיתים חוסר האמונה ביכולת לשינוי מונע את הפניה לטיפול, ולעיתים זהו ההרגל. כך או כך, טיפול משפחתי מאפשר שיח משפחתי ופותח פתח לשינוי ולהתקדמות. כאמור, לא קיימת נוסחאת פלאים לחיי משפחה הרמוניים ומאושרים, אלא מדובר בעבודה יום יומית הדורשת התמדה.

הניסיון מלמד כי משפחות המשתוקקות לשגרה בריאה ומפרה ומגלות רצון ומוטיבציה, לא תמיד זוכות בכך. על מנת לקיים חיי משפחה מלאים ומספקים דרושה גמישות והתאמה לשינויים המתחוללים באופן טבעי בחיינו כגון: זוגיות, לידה, התמודדות עם מסגרות לימודים, יציאה של ילד מהבית, מוות של אחד מבני המשפחה וכדומה. קיימת האפשרות לנסות ולנהוג לפי אינטואיציה וללכת בדרך של ניסוי וטעייה על סמך התנסויות קודמות, אך דרך זו איטית ולא תמיד מניבה את הפירות הרצויים. החיים ממשיכים ואינם עומדים מלכת, וקשיים משפחתיים יכולים לזכות לפיתרון על ידי התאמת דפוסי ההתמודדות לצרכים או להמשיך ולהוות נטל על בני המשפחה.

התא המשפחתי עשוי להוות מקור כוח איתן ומשענת עבור ילדים ומבוגרים כאחד, אך באותה הנשימה עשוי להוות מכשול ומקור למצוקה. בכוחו של הטיפול המשפחתי להניע תהליך של שינוי, ולהוות תקווה ומקור לכוח עבור משפחות ברגעי קושי ומשבר.

רשומות מולצות
רשומות אחרונות
ארכיון