טיפול במתבגרים


בגיל ההתבגרות, ככל שהילד גדל ואיתו מתפתחת יכולתו הקוגניטיבית והמילולית, הטיפול ידמה יותר לטיפול במבוגרים, טיפול בשיחה. עם זאת, לגיל זה יש מאפיינים הייחודיים לו, ומצוקות המיוחדות לו, שישפיעו על אופן הטיפול.

זהו גיל מבלבל מאוד עבור רב בני הנוער, שמצד אחד מרגישים שהם כבר גדולים ויודעים הכל, ומצד שני עדיין זקוקים ורוצים בהגנה ובתמיכה של הוריהם, אך כבר מתקשים יותר להודות בכך. ההורה עשוי להרגיש שהוא לא מכיר יותר את ילדו, שבתוך זמן קצר הוא השתנה אל מול עיניו, ובמקום האהבה, הקבלה והצורך צצים רגשות של כעס, דכדוך, הסתגרות או תוקפנות. השינוי ההורמונלי בגיל זה אכן משנה את הילדים, לנערים ונערות, שלא תמיד יודעים בעצמם איך להכיל את השינויים המהירים בגופם ובנפשם. בנוסף, הכל נחווה חזק יותר, קיצוני יותר, ומחולק לשחור ולבן, לטוב ורע, והנער מחפש את דרכו בעולם זה שהשתנה והתהפך לו (בחווייתו).

זהו גם גיל של גיבוש זהות, גיבוש תפיסת עולם ופעמים רבות גיבוש זה נעשה על בסיס ההבנה של מה אני לא, ממה אני שונה, אם אני כבר לא ילד אבל גם לא כמו המבוגרים יותר קל יהיה לי לנסות להיות ההיפך מהמבוגרים. בתוך כל הבלבול הזה, המסרים הסותרים של בנכם/בתכם ולעתים גם חוויית הדחייה, חשוב לזכור שהם עצמם מבולבלים, ולפעמים גם מבוהלים ממה שהם מרגישים וחווים, ושגם אם זה לא ממש מרגיש כך, הם צריכים אתכם, אולי אפילו יותר מתמיד.

אנחנו כאן כדי לספק למתבגר/ת מקום בטוח, שאפשר לשתף בו גם בדברים שמביכים, מלחיצים, מעציבים או מרגשים. כדי לעזור להתמודד עם תחושת הבלבול והמתח של הגיל הזה, וההרגשה הטבעית מאוד לגיל ההתבגרות "שאף אחד לא מבין אותי". אנחנו כאן כדי לעזור לו לבנות גשר של תקשורת בינו לבין עצמו, בינו לבין העולם, ובינו לבין ההורים שלו שרוצים בטובתו ולהם הוא זקוק.

רשומות מולצות
רשומות אחרונות
ארכיון