טיפול בהפרעות קשב ADHD


מי מאיתנו לא הכיר או שמע על אדם בסביבתו בעל הפרעות קשב וריכוז? השכיחות העולה של התופעה בשנים האחרונות והמהירות בה אנשים נוטים לאבחן את עצמם או אחרים כסובלים ממנה גורמת לנו להאמין שמדובר בדבר של מה בכך. למעשה, הפרעות קשב וריכוז מהוות קושי של ממש, והמאובחנים בהן ירגישו את השפעתן בכל תחומי החיים – בתחום הרגשי, הלימודי, החברתי, התעסוקתי, ובחוג המשפחה.

ככל שגברה המודעות לתופעה עלה המחקר בנושא וכיום ידוע כי הפרעות קשב וריכוז הינן בעלות בסיס נוירולוגי וקשורות לדפוס פעילות מוחית ייחודי. המאפיינים העיקרים של הפרעות אלו הם קושי בשמירה על מיקוד קשב ותשומת לב לאורך זמן, ואיבוד ריכוז. נוסף על כך, אצל רבים מהמאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז מופיעה גם היפראקטיביות, כלומר פעלתנות יתר וחוסר שקט פיזי.

ההפרעות בתפקודי קשב וריכוז והנטיה לפעלתנות יתר מביאים בעקבותיהם מעגל רחב יותר של קשיים: בעיות בהתארגנות (שכחנות ונטיה לאיחורים), קושי בעיכוב תגובה, התנהגות אימפולסיבית ונטיה ללקיחת סיכונים. חוסר סבלנות, חולמנות, וקושי בקבלת חוקים ונורמות התנהגות שכיחים גם הם. כיוון שהבסיס להפרעה הוא נוירולגי ישנן השפעות שונות על היכולת לווסת צרכים ותפקודים גופניים. מסיבה זאת נראה אצל בעלי הפרעות קשב וריכוז קשיים בשינה, קושי בויסות רעב ונטיה לחרדות. הקושי בשינה והירדמות גורם לעייפות דווקא בזמן בו נדרשת ערנות, ומביא לעצבנות וחוסר שקט הפוגעים גם הם בקשב ובריכוז ומעוררים חרדה. באופן זה בעלי הפרעות קשב וריכוז מוצאים עצמם במעגל מתיש ומתסכל שקשה לנתקו.

כיוון שההשפעות של הפרעות אלו מלוות את הסובלים מהן מילדות הן נתפסות פעמים רבות כמאפיינות את טבעו ומזגו של אותו אדם, ומשום כך לא זוכות לטיפול. ילד הסובל מהפרעות קשב וריכוז ובשלהן שוכח להביא ציוד לבית הספר, מאחר תכופות ללימודים ואינו קשוב בכיתה, יחשב לילד חולמני במקרה הטוב, וליד עצלן וחסר אחריות במקרה הרע. כך גם מבוגר המתקשה להאזין ולעקוב לאורך זמן לדבריה של בת הזוג, ואינו עומד במטלות הבית בגלל הקושי בהתארגנות סביבן, יתפס כמי שלא אכפת לו, וכחסר רגישות לזולתו.

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז זוכים לפחות התפעלות וחיזוקים חיוביים משאר בני גילם, והערכתם העצמית נמוכה יותר בהתאם. הקושי בדחיית תגובה מביא אותם לא פעם להתפרצות ולמריבות עם בני גילם, וההפרעות במיקוד קשב וריכוז בכיתה פוגעות בהצלחתם בלימודים, ללא תלות והתאמה ליכולתם האינטלקטואלית. מבוגרים עם קשיי קשב וריכוז יסבלו מהסתגלות קשה למקומות עבודה וליום עבודה ארוך, ויטו להתעייף מהר יותר, ולגלות חוסר סבלנות מול פעולות מונוטוניות וישיבות עבודה.

הפרעת קשב וריכוז איננה נעלמת עם הגיל, ומלווה את האדם לאורך חייו. אותו הילד המתקשה לשאת את הישיבה בכיתה בשיעור היסטוריה, ימצא את עצמו כמבוגר חסר סבלנות וקצר רוח מול פגישת עבודה ארוכה. מתוך ההבנה כי הבעיה איננה נעלמת אלא לובשת ומשנה צורה לאורך החיים, ישנה חשיבות גבוהה לטיפול בה. טיפול בהפרעות קשב וריכוז במרכז מרחבים כולל מתן כלים להתמודדות, ומיפוי של האופן בו ההפרעה פוגעת בחיי היום יום של אותו אדם. הטיפול מסייע לפונה להתמודד עמה ולהפוך אותה ממכשול בחיים ליתרון. יתרה מכך מושם דגש על נקודות החוזקה של האדם ועל היתרונות שבדפוס הקשב והריכוז שלו. הנטייה לא לעכב תגובה והיכולת לשמור על מספר קווי מחשבה במקביל הופך את בעלי הפרעות הקשב והריכוז למהירים, יצירתיים ופורים יותר מאחרים. הפעלתנות הגבוהה, הסקרנות והחיפוש אחרי חידוש ועינין הופכים אותם לנכס לסביבה מקצועית וחברתית מתאימה.

לסיכום, הפרעות קשב וריכוז, שאינן מטופלות, עשויות להכביד ולגרור בעקבותיהן מעגל של קשיים. טיפול נכון והתגייסות למטרה יפתחו הזדמנות למעגל של שינוי והקלה.

רשומות מולצות
רשומות אחרונות
ארכיון