משבר נפשי

דמיינו לעצמכם שחייה בים. השמש מחממת מעל, הגלים מלטפים את הגוף, חלק מהזמן אתם צפים, או עומדים במים הרדודים, חלק מהזמן מעזים לשחות יותר לעומק, להתנסות בגילויים חדשים. אך מה קורה כשפתאום מגיע גל עצום?! האם ראיתם אותו והייתם מוכנים? האם הוא הגיע בהפתעה? האם השרירים שלכם חזקים מספיק כדי לחתור חזרה אל החוף? האם יש לידכם מישהו שיכול לעזור? האם אתם נכנסים לבהלה או מצליחים לשמור על קור רוח?

 

משבר נפשי מתרחש כשיש פער בין האירוע איתו מתמודדים - הגל, לבין המשאבים שעומדים לרשותנו כדי להתמודד איתו. כל אירוע, המהווה שינוי משמעותי בחיים, יכול להפוך לגל המוציא אותנו משיווי המשקל שלנו - מחלה, קשר זוגי חדש, פרידה, פיטורין וכן הלאה. פעמים רבות נצליח לייצב את עצמנו, בכוחותינו או בעזרת הסביבה. אך פעמים אחרות עלולות להביא, ממש כמו בים, לתחושת סכנה, הצפה, הרגשה שאני עומד/ת לטבוע,

 

גם אם כרגע זה נשמע כמעט כמו מדע בדיוני, היציאה מהמשבר יכולה להיות חוויה מעצימה, מחזקת ואפילו מרגשת. אחת החוויות המרגשות שלנו היא לעמוד לצד האדם, ולהישיר מבט אל הים, אל הגל שבעבר סחף אותו, ולחוות יחד איתו את הביטחון החדש, את ההכרות החדשה שלו עם יכולותיו, את הידיעה שהוא התגבר על המשבר, והוא מוכן לחזור ולהנות משחייה בים החיים.