טיפול זוגי

איך קרה שהכל השתבש?? איך הגענו למצב הזה? אני לא מצליח להבין מה היא רוצה ממני! ומה הוא רוצה?!

 

האם יש לכל זה תקווה? האם אפשר עוד לשנות? לשפר את מה שיש? לחזור למה שהיינו?

הפנייה לטיפול זוגי יכולה להיות מסיבות שונות ומגוונות - הרגשה ש"זה לא עובד יותר", ריבים חוזרים ונשנים, משבר חיצוני שערער את המערכת הזוגית, רצון לשינוי ושיפור של מערכת היחסים, קשיים בתחום המיני וכן הלאה.

 

תארו לעצמכם את העולם שבניתם יחד, לפעמים במשך שנים ארוכות, עיצבתם אותו בדמותכם, דמות שניכם. הוא בנוי מהאיכויות שלכם, מהכשרונות של כל אחד מכם, לפעמים מהילדים שיצרתם יחד. והוא מכיל בתוכו, באופן בלתי נמנע גם את "השריטות" של כל אחד מכם, את הפצעים, הכאבים, החוסרים, שנוצרו עוד לפני שנפגשתם. מפתיע לראות איך פעמים רבות, דווקא במערכת היחסים הכי קרובה, אנו מתקשים לראות את מי שעומד מולנו, באמת. ואולי לא מפתיע - כי הוא דורך לנו על כל הנקודות הרגישות, והוא קרוב מספיק כדי להכיר את נקודות החולשה שלנו, והוא יכול לעורר את הפחדים הכי עמוקים שלנו - להיכשל, להישאר לבד, להרגיש לא אהוב/ה, לחוות בגידה. והפחדים האלו בדרך כלל מוכרים לנו מפעם, מהסיפור שלנו, שהתחיל בנפרד, עוד לפני שנפגשנו.

 

בטיפול זוגי נכנס לחדר אדם שלישי, המטפל, שלא מכיר את העולם שלך או שלך, או את העולם שבניתם יחד. הוא בא בעיניים "נקיות", רעננות, הוא בא כדי לשמוע וכדי לעזור לכם להשמיע אחד לשני דברים שלא הצליחו להיאמר. הוא נמצא כדי לאפשר לרגשות שלא יכלו לבוא לידי ביטוי לעלות אל פני השטח, במרחב בטוח ומוגן, בסביבה תומכת ומאמינה.

 

ב'מרחבים' אנו רואים את הטיפול הזוגי כתהליך עדין ועמוק, שבו אנו מתחילים להתיר את הקשרים שנוצרו בין העולמות הפרטיים של כל אחד מכם, את החלקים ביחסים שהפכו להיות אוטומטיים, את הדפוסים שלא מיטיבים איתכם יותר. כל אחד לקח על עצמו בתוך מערכת היחסים תפקידים, בדרך כלל די קבועים, שקשורים גם בחברה בה אנו חיים והתפקידים המסורתיים של גבר ואישה, וגם בתפקידים שהוא מכיר מחייו שלו, מקומות בהם הוא מרגיש בנוח, גם אם הם לא תמיד לטובתו. ההכרה בעולם שממנו באתי, בסיפור חיי, והראייה איך הוא משתלב בעולם המשותף שבנינו, מאפשרות יציאה מהאוטומט, מהמקובע. הראייה שלי את עצמי בצורה נקייה יותר יכולה לאפשר גם לבן/ בת הזוג לראות אותי בצורה יותר מלאה - על כל כוחותיי, כאביי, יופיי, וניסיון חיי. מתוך ההתרה הזו של הקשרים, מתוך ראייה נפרדת של העולמות, אפשר להתחיל לאט לאט לבנות מחדש עולם משותף, שבו יש יותר חופש ובחירה, שבו יש יותר מקום להשמיע ולשמוע את הצורך שלי ושל האחר, את הרצונות שלנו, שבו יש מקום להכרות מחודשת ויותר מעמיקה.

 

אנו לא מאמינים ב"לחזור למה שהייתם", אלא בלבנות את עצמכם בצורה שמתאימה למי שאתם עכשיו. משבר בזוגיות הוא הזדמנות לצמיחה אישית וזוגית, הוא הזדמנות להכיר את עצמכם ואת בן זוגכם מחדש, ולבחור איזה עתיד מתאים לכם.