טיפול בילדים

כמו אצל מבוגרים, גם הטיפול בילדים מטרתו לעזור בהתמודדות עם קשיים רגשיים, לתמוך בזמן משבר ולשפר את איכות החיים בתחומים השונים. אך בשונה ממבוגרים שאצלם הפן המילולי כבר מפותח והם יכולים להביע את מצוקתם גם בדיבור, ילדים רבים יבטאו את מצוקותיהם וקשייהם בדרכים אחרות. למשל, מצוקה של ילד יכולה לבוא לידי ביטוי דרך הגוף בדרך של הרטבה במיטה לאחר שכבר הפסיק להרטיב, קשיי שינה או הפרעות אכילה. מצוקתו יכולה להתבטא גם באופן רגשי או התנהגותי כמו בכי, התנהגות תוקפנית והתקפי זעם, הסתגרות בחדר, פחדים מרובים וכן הלאה. הורים רבים מוצאים את עצמם חסרי אונים או מתוסכלים מאוד כיוון שילדם לא מצליח להסביר את הקושי, אלא "מתנהג אותו", מה שמקשה על מתן עזרה. פעמים רבות הורים חווים גם אשמה על הכעס והתסכול שמתעורר בהם מול ילדם הסובל, או על כך שאינם מצליחים לעזור לו.

 

התערבות של איש מקצוע יכולה להקל ולהתיר את הפלונטר הזה. הטיפול בילד מתחיל לרב בפגישות אבחוניות, עם הילד ועם ההורים, שמטרתן לזהות את מוקד הקושי ולהציע את הטיפול המתאים ביותר עבור הילד ומשפחתו. כשמדובר בילדים צעירים במיוחד, הדרכת הורים תהפוך למוקד. במקרה של ילד בוגר יותר, ישנה אפשרות לטיפול פרטני לילד בשילוב עם הדרכת הורים, או טיפול דיאדי בו המטפל נפגש עם הילד וההורה ונעשית עבודה על התקשורת והיחסים ביניהם. לעתים טיפול משפחתי יתאים יותר לקושי שיעלה מתוך האבחון.

 

ברב המקרים, הטיפול בילד ישלב שיטות שונות תחת הכותרת של "טיפול במשחק". אמנם הפן המילולי אצל ילדים צעירים עדיין מוגבל, אך הם מרבים להשתמש בדמיון שלהם, במשחקים ובשימוש בעולם החיצוני. בשונה מהטיפול באמצעות שיחה, המקובל אצל מבוגרים, בטיפול עם הילד, המטפל מתבונן בעולמו הפנימי של הילד דרך המשחק איתו. הילד מגלה באופן עקיף את הרגליו, תכונותיו ואת מקורות הקושי שלו ודרך המשחק ניתן גם לשנות ולשחרר חלק מאותם הרגלים ומצוקות.

מבחינתנו, כשהורים מפנים את ילדיהם לטיפול ב'מרחבים', הם מפקידים בידינו אחריות גדולה, שדורשת אמון רב, ולכן הקשר עם ההורים במהלך הטיפול בילד ותחושת השותפות הם בעלי חשיבות עליונה. זוהי מתנה עבורנו לראות עם הזמן את הילד פותח חלון לעולמו, מסכים לשתף את המטפל דרך המשחק, דרך העשייה המשותפת, במה שקורה בתוך נפשו, וגם לאחר שנות ניסיון, אנו עדיין חווים את הפליאה והשמחה כשהשינוי בתוך חדר הטיפולים משנה גם את מה שקורה בחוץ, בגן, בביה"ס, ביחסים בבית או ביחסים החברתיים.

 

אז אם אתם מרגישים שילדכם חווה מצוקה, שיש קשיים בגן או בביה"ס, אך אתם מתקשים להבין מה קורה ולמה, התייחסו לכך כאל הזדמנות ללמוד שפה חדשה, את השפה שלו, שיכולה לפתוח גם לכם עולמות חדשים.