טיפול בחרדה

טיפול בחרדה

כולנו מוצאים את עצמנו חוששים או פוחדים מדברים מסויימים. יש החוששים לשלומם או לשלום יקירהם, אנשים אחרים חוששים מכישלון או דחייה, ויש החוששים מדבר כלשהו שאף קשה להגדירו במילים. חששות ופחדים קיימים אצל כולנו, והדבר אנושי ונורמלי. אולם, במקרים מסויימים הפחד והחשש מתעצמים ובמקום ללוות את האדם מעת לעת, הופכים לגורם המנהל את חייו של האדם. במקרים אלו אנו ניצבים למעשה מול חרדה של ממש.

 

חרדה יכולה להופיע בצורות שונות וסביב נושאים שונים, אך כאשר עוצמותיה גבוהות היא עשויה להיות משבשת חיים.

 

חרדה חברתית, לדוגמא, היא דבר נפוץ אצל ילדים ומבוגרים כאחד, ומאופיינת בפחד מלבוא במבוכה או השפלה מול הזולת, ובפחד מדחייה חברתית. אנשים הסובלים מחרדה חברתית מאבדים את בטחונם העצמי במצבים חברתיים, ונוטים להשתתק ולהסתגר מול אנשים חדשים. אי הנוחות והסבל שגורמת חרדה זו מביאים אנשים לוותר על מפגשים חברתיים, ולסבול מהסתגרות ובדידות. ילדים עשויים לסרב להגיע לבית הספר או חוגים ולסבול מחוסר ביטחון ותחושת זרות וחוסר שייכות.

 

גורם נוסף לחרדה הוא הפחד מכך שהאדם או הקרובים אליו יסבלו ממחלה או תאונה ויסתכנו במוות. במקרים אלו החרדה משתלטת על חשיבתו של האדם, והוא הופך מוטרד יותר ויותר במחשבות על אסונות אפשריים. היכולת לנקות את המחשבות ולהתעסק בדברים אחרים הולכת ופוחתת, והאדם טרוד כל העת בתרחישים הרעים מהם הוא ירא. ישנם המפחדים ממבחנים, או ממצבים כמו טיסה, המצאות במקומות גבוהים או במקומות סגורים, קבלת טיפולים רפואיים, או התקלות בבע"ח או חרקים. אנשים הסובלים מפחדים אלו עלולים לדחות שוב ושוב טיפול רפואי נחוץ, לוותר על טיולים והזדמנויות לנסיעה, ולהמנע ממקומות בהם הם עלולים לפגוש בע"ח.

 

בכל המקרים הללו, הטיפול נדרש כאשר החרדה הופכת לגורם לסבל או המנעות, ושוללת מהאדם את האפשרות לחוות ולהתנסות בדברים, או לעמוד במטלות ומצבים הנדרשים ממנו. לחרדה כוח מניע אדיר, וכאשר היא תופסת חזקה על האדם היא מנווטת את בחירותיו בעל כורחו. כך למשל חייל משוחרר עשוי לוותר על הטיול לאחר צבא עם חבריו בשל הפחד מטיסה. אדם בעל חרדה חברתית יכול למצוא עצמו מתקשה למצוא עבודה בשל המתח והפחד הבלתי נסבלים שבראיון עבודה. נערה החוששת מכך שהוריה יעברו תאונה תסבול מחוסר ריכוז בכיתה ומציונים נמוכים, כתוצאה מדאגה בלתי פוסקת לשלומם ומעיסוק בשליחת הודעות sms  להורים וציפייה לתשובה.

 

החרדה דורשת טיפול גם כאשר היא אינה מובילה להמנעות, אך גורמת לדכדוך וייאוש, ומפריעה לתהליכים של חשיבה, למידה וריכוז. במצבים אלו מתלווים לרוב אל החרדה עצבות, ייאוש וחוסר אונים המדרדרים את מצב הרוח. האדם עשוי לפעול למרות החרדה, אך לחוות סבל רב. אצל ילדים חרדה עשויה להתמקד גם בפחד מזרים, פחד בפרידה מההורה, מהמצאות לבד בחדר, או בחשש מלשכב לישון לבד בחדר. כאשר החרדה מתמידה ונסיונות ההרגעה של ההורה אינם מביאים לשיפור, יש מקום לטיפול בשיחות ולהדרכת הורים בנושא.

 

טיפול בחרדה במרכז מרחבים נישען על ההבנה כי חרדה פוגעת משמעותית ברווחתו ושלומו של האדם, וכי טיפול נכון מסייע להפחיתה ולהשיב לאדם את החופש והביטחון שאבד לו. הטיפול בחרדה ממוקד באופיו ומשלב טכניקות שונות המשכללות את העמידה מול החרדה. ההתמודדות שננקטה עד היום נבחנת מחדש בכדי לאתר את הנקודות בהן היא כושלת ואף מנציחה את החרדה. יחד עם המטופל נבחנות הדרכים לניהול החרדה, בכדי לסייע לו לחוות חיים שבהם מותר לקוות, להתלהב, להתנסות ולבחור מבלי שהחרדה תיהיה זו שידה על העליונה.