טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון

העת הנוכחית הופכת אותנו לפגיעים יותר מבעבר לדיכאון. החיים בחברה תחרותית והישגית, והקושי בשמירה על רווחה ויציבות כלכלית מביאים למתח ודכדוך. בנוסף, השינוי במרקם החברתי וצמצום החיים הקהילתיים והערבות ההדדית שמתלווה להם, מדלדלים את מקורות הכוח והתמיכה שהיו זמינים בעבר. כתוצאה מכך, דיכאון הופך נפוץ יותר ויותר. חוויית הדיכאון כרוכה בתחושה כי משהו מחדוות החיים, הכוחות, ההנאה והעינין אובד וחומק. העולם שמסביב עשוי להיות אותו העולם, אבל כלום לא נראה בו כפי שהיה. ההרגשה היא כי הצבע שבתמונת החיים הועם, ואת מקומו תפס האפור.

 

רבים נוטים לחשוב כי דיכאון הוא בהכרח תוצאה של טראומה, אובדן או משבר, כשלמעשה דיכאון עשוי להיות גם תוצאה של שחיקה, קונפליקטים משפחתיים, וקשיים מקצועיים וכלכליים. סימנים המעידים על דיכאון כוללים בעיות בשינה, שינוי בתיאבון ואכילה רגשית, ירידה בחשק המיני, עייפות וחוסר מרץ. בנוסף אופיינים לדיכאון חוסר הנאה ועניין מדברים שבד"כ גרמו לסיפוק, וקושי להניע וליזום פעולות קטנות כגדולות. במקרים רבים מופיעה גם תחושה של אובדן ערך ומשמעות בחיים. בילדים ובני נוער התמונה שונה מעט, ודיכאון יאופיין בהתפרצויות זעם, רגזנות, חוסר שקט ונטיה להסתגר ולהתרחק מבני משפחה וחברים.

 

ביטויי הדיכאון ילבשו פנים ועוצמות שונות מאדם לחברו. בעוד שאדם אחד עשוי לסבול מדכדוך וחוסר הנאה, ולמרות זאת לקום כל בוקר לעבודתו ולעמוד בחובותיו, חברו שסובל מתחושות דומות עשוי להסתגר בביתו, ולהשתמט מעבודתו וחבריו. בשני המקרים מדובר בסבל ובפגיעה ברווחתו של האדם. התשובה לשאלה מתי יש לפנות לטיפול בדיכאון הינה פשוטה ונעוצה בתחושתו האישית של האדם. כל מצב של דכדוך או מועקה הנמשך למעלה משבועות בודדים ופוגע באיכות חייו של האדם ראוי לטיפול.

 

דיכאון מותיר את האדם בודד וחסר אונים. פעמים רבות בניסיון לעודד, הסביבה עלולה להכשל בהבנת המצב ולבטא אמירות כגון "למה אתה בדיכאון? הרי יש לך משפחה/ עבודה/ בית וכו'. אנשים רבים היו רוצים להיות במצבך". אולם, דיכאון הוא לא עינין של בחירה או היגיון, ולכן יש לטפל בו. הטיפול יתמקד בהבנת תחושותיו של האדם לעומקן, ובמתן כלים להתמודדות עם תחושות אלו. הטיפול מעניק ליווי, הכלה, ומקום לפרוק בו את המשא באופן בלתי שיפוטי ופתוח.

 

חשוב להדגיש כי במקרה של ילדים ובני נוער הסובלים מדיכאון ומראים שינוי בהתנהגותם, סיוע והתערבות מצד ההורים הינם הכרחיים. ילדים זקוקים למישהו שיבחין במצוקתם ויסייע להם לצאת מהמעגל של חוסר אונים וייאוש. כאשר מדובר בבני נוער התמונה עשויה להיות מורכבת יותר, שכן הם עשויים לדחות את עזרת ההורים ולסרב לטיפול. במידה ומצב זה מתעורר מומלץ לפנות להדרכת הורים ולהסתייע באיש מקצוע. הפניית ילדים ונוער לטיפול רגשי בשל דיכאון הינה בעלת חשיבות מכרעת. הדיכאון משפיע על התחום הלימודי, החברתי והבין אישי, וכשלונות בתחומים אלו מביאים להעמקת תחושת הייאוש וחוסר הערך, ולמעשה מעצימים את הדיכאון.

 

דיכאון ניתן וראוי לטיפול. פעמים רבות בשל הייאוש האופייני לו אנשים מתקשים להאמין שטיפול יביא לשינוי, ומרימים ידיים בטרם ניסו. מצבים אלו כרוכים בסבל מתמשך ובחיים ללא הנאה. מנסיוננו הגעה לטיפול מאפשרת לאדם לבחון מחדש את חייו ומצבו ולקבל כוחות בעזרתם יוכל להתחיל ולחוות שינוי.