טיפול בפוסט טראומה PTSD

טיפול בפוסט טראומה

פוסט טראומה (PTSD) היא תגובה של הגוף והנפש לאירוע טראומטי, אירוע שזעזע אותנו עד היסוד. בתקופה זו ובמדינה בה אנו חיים, רב בני האדם נחשפו במהלך חייהם לפחות לאירוע טראומטי אחד- תאונת דרכים, פיגוע, מלחמה, אלימות, תקיפה מינית, מחלה קשה ועוד. אחד הדברים שחשוב להבין לגבי פוסט טראומה היא שמדובר בתגובה נורמלית לאירוע "לא נורמלי". רבים מהסובלים מפוסט טראומה מאשימים את עצמם, מרגישים כי הם בעייתיים או אפילו קצת משוגעים, אך בעצם הפוסט טראומה היא הדרך של הנפש להגן על עצמה אל מול אירוע שאיים על שלמותה או על חיי האדם.

 

איך אפשר לזהות כי אני סובל/ת מפוסט טראומה?

 

חשובה יותר מהאבחנה או ההבנה, היא העובדה שלא צריך להמשיך לסבול חיים שלמים בגלל אירוע, טראומטי ככל שיהיה, ויש כלים רבים שיוכלו לעזור ולאפשר לך חזרה לחיים שלווים יותר, מלאים יותר, שבהם הטראומה לא מאיימת לצוץ כל רגע. אנו ממליצים מנסיוננו להגיע ולהתייעץ.

 

ובכל זאת, חשוב לנו לתאר מעט מהמשמעות של פוסט טראומה וההשפעה שלה על חיי היומיום. כפי שנכתב, הנפש שלנו היא סופר-חכמה, ובסך הכל רוצה להגן על עצמה ועלינו. בעקבות אירוע טראומטי יכולים להופיע מגוון סימפטומים שמקשים מאוד על החיים, ובגדול נחלקים ל- 3 סוגים: הימנעות, עוררות יתר, וחודרנות.

 

ההימנעות היא הניסיון להתרחק מכל דבר שקשור לטראומה, למשל, אדם שחווה תאונת דרכים עשוי להימנע מנהיגה, ולעתים אפילו מהתקרבות לכבישים ורכבים. בבסיס יש שם פחד טבעי, שמטרתו להגן מלחוות מחדש את הטראומה, אך במצבי קיצון הפחד הזה, שהפך לחרדה, עלול להגביל את האדם בתחומים שונים של חייו ולצמצם את עולמו.

 

עוררות יתר יכולה להתבטא בתחושת דריכות מתמדת, בתחושה שכל דבר "מקפיץ", בקשיי שינה וחוסר יכולת להירגע. גם היא קשורה לרצון להגן על עצמנו - האירוע הטראומטי "הכניס את הגוף להילוך גבוה", בכוונה להכין אותו להתמודדות עם האיום. אך מסיבות שונות, גם כשהסתיים האירוע, הגוף והנפש לא מצליחים להשתחרר מחוויית האיום ונשארים בכוננות מתמדת. החיים במצב זה, עלולים להיות מתישים מאוד, והכוננות לא מאפשרת לפנות משאבים לכיוונים אחרים - של הנאה, של התפתחות, של מערכות יחסים מיטיבות ובריאות.

 

חודרנות עשויה להתבטא בסיוטים ופלאשבקים מהאירוע שעלולים להגיע ברגעים הכי לא מתאימים. הטראומה צפה ועולה, וכאילו ממשיכה להתקיים גם אם האירוע הטראומטי עצמו כבר הסתיים. הסבל שיכול להיגרם מביטויי החודרנות הוא אדיר, ויכול לשבש את היומיום, את היכולת שלי לסמוך על עצמי. לעתים החודרנות מביאה למעין ניתוקים רגעיים מהמציאות, כשהנפש "צוללת" חזרה לטראומה. אז מה חכם בזה?! זו הדרך של הנפש להגיד לנו - "יש לך כאב מאוד גדול בפנים, חוויה שגובה ממך משאבים נפשיים, ואני לא מסכימה שתתעלם ממנה". למעשה, זוהי הדרך של הנפש שלנו להציע לנו טיפול.

 

פוסט טראומה עלולה לפגוע בתפקוד היומיומי וביכולת לקיים מערכות יחסים תקינות, וכן להביא לסבל רב ותחושת בדידות. ב'מרחבים', אנו מציעים לך הזדמנות לגלות עד כמה הנפש שלך חכמה, וראויה לשלווה, לשקט ולשמחה. אנו מזמינים אותך לסביבה תומכת, מכבדת, שלא מפחדת לחוות יחד איתך את הקושי, אך גם מאמינה באפשרות לשחרר אותו ולחזור לחיים יותר מלאים ומספקים. אנחנו כאן כדי לעזור לך לראות את הכוחות שלך, להבין איזו התמודדות אדירה כבר עשית מול הטראומה, אך גם להראות לך שלא צריך יותר לבד, שיש מי שמאמין בך ומוכן לעמוד כאן לצידך.