טיפול בבעיות התנהגות

טיפול בדיכאון

הילד שלכם, הצועק, הכועס, הבועט, הפוגע בעצמו ובסובבים אותו, זקוק לכך שתראו אותו, שתבינו אותו, שתראו את המצוקה בה הוא נמצא. אך הוא צריך גם להרגיש את הנוכחות שלכם, את הגבולות שאתם מציבים, את הידיעה שתוכלו לעמוד בעוצמות האלו שכרגע יוצאות מתוכו לפעמים בלי שליטה, את הביטחון שהוא לא יכול להרוס אתכם או להבריח אתכם.

 

אנחנו כאן כדי להזכיר לכם שהילד שלכם לא באמת רוצה שתרימו ידיים, וכדי לעזור לכם לאסוף כוחות גם בזמנים שקשה או מציף, וכדי לעזור לראות דברים שלפעמים כמעט בלתי אפשרי לראות מבפנים, מתוך המצב.

אך למעשה, כדי להתמודד עם בעיות התנהגות רצוי קודם כל לשנות את השם של התופעה, להסתכל עליה מזווית אחרת: בעיות= התנהגות, או מצוקה= התנהגות. כלומר להבין, שההתנהגות אכן בעייתית, אך היא ביטוי למצוקה או קושי שהילד לא מצא דרך אחרת לבטאו. ההתנהגות הבעייתית היא סימן לתקווה, כי היא מסמלת שהילד שלכם לא ויתר על קבלת עזרה, וזוהי דרכו לצעוק לעזרה.

 

אוקי, אז נגיד שנסתכל על זה ככה, מה בכל זאת עושים?

 

במרחבים, חשוב קודם כל לייצר מרחב תומך להורים, המתמודדים עם הקושי, ואנו כאן כדי ללוות אתכם בכל צעד של הדרך. לאחר פגישת הכרות יוצרים יחד עם המשפחה תוכנית המותאמת לה, לצרכיה ולהתמודדות הנחוצה. ברב המקרים חשוב שיהיו מפגשים עם הילד וכן מפגשים נפרדים עם ההורים, כך ניתן מצד אחד לספק תמיכה לילד המתמודד עם המצוקה וכן להבין יותר את מהות הקושי איתו הוא מתמודד, ובמקביל לתמוך בכם, ההורים, וכן ללמוד כלים פרקטיים שיעזרו לכם להתמודד מול ילדכם.

 

ההגדרה "בעיות התנהגות" מכילה בתוכה תחום רחב של התנהגויות הנעות על רצף. אצל ילדים, בעיות התנהגות יכולות להתבטא כהתפרצויות זעם, צעקות, התנגדות לעשות מה שנדרש או מבוקש מהם וכדומה. אצל מתבגרים, הבעיות יכולות להציג את עצמן בנוסף גם כהתנהגויות המסכנות, את עצמם או את הסביבה, כגון שימוש בסמים ואלכוהול, התנהגות עבריינית, מרדנות, .אלימות וכן הלאה​

 

כל אלו מציבים אתגר לא פשוט בפני ההורים והסביבה, שנדרשים לעמוד מול עוצמות של זעם, חוסר שליטה ולפעמים אף התנהגויות שמרגישות כאכזריות או נקמניות. הורים רבים מרגישים אשמה על הרגשות והמחשבות שעולות בהם כלפי ילדיהם, תחושות כגון- של מי הילד הזה?! אין לי כח אליו וכן הלאה. ההרגשה ש"יש לי ילד בעייתי", קשה לעיכול, ולעתים יש רצון להסתיר את המצב מהסביבה עד כמה שאפשר.