טיפול בבית במצבי משבר - חלופה לאישפוז

home.png

ראו גם:

קריאה נוספת:

טיפול פסיכולוגי משפחתי בבית המשפחה​ - עמית וולק, בטיפולנט

טיפול פסיכולוגי במסרבים לטיפול - עמית וולק, בטיפולנט

טיפול אינטנסיבי באוריינטציה פסיכואנליטית בהשראת בולס - עמית וולק ועופרה טרוים, בטיפולנט

טיפול משפחתי רב מערכתי אינטנסיבי שנועד למשפחות במצבי משבר על רקע נפשי. הטיפול מתקיים בבית המשפחה על ידי צוות מטפלים הבונים ומפעילים תכנית טיפולית מותאמת לצרכי המשפחה.

התפיסה במרחבים, היא שיש מצבים בהם אדם צריך שיגיעו אליו, שיעשו את המאמץ, שיתעקשו להיות איתו במרחב שלו, במצב שלו, בלי להיבהל, בלי לוותר, להיות יחד. לשם כך פותחה גישת SAT - Systemic Analytic Therapy, המתאימה במיוחד במצבים של:

- הסתגרות והימנעות קיצונית

- משברים פסיכוטיים

- התנהגות אלימה על רקע משברים נפשיים

- התנהגות אבדנית

- פסיכופתולוגיה מתמשכת

כשאחד מבני המשפחה סובל ממשבר נפשי, מעבר לחשיבות של הגעה אליו, אל עולמו, ואולי אף יותר מכך, חשוב כוחה של המשפחה. לחוויה המשפחתית, לקשרים בין בני המשפחה, יש השפעה אדירה על כל חבריה, והם יכולים להוות מקור לתמיכה ושינוי או להיפך. הקול של כל אחד מבני המשפחה חשוב ומשמעותי, ולרוב מייצג משהו שקשור לכולם. כשאחד מבני המשפחה סובל, כל חברי המשפחה מושפעים מכך, ולרוב חווים עומס כזה או אחר, אך כולם יכולים גם לצמוח מתוך המשבר הזה יחד.

לכן, המודל של גישת SAT שם דגש על כלל המשפחה, ולא רק על בן המשפחה שנמצא במשבר.
המודל מבוסס על ארבעה עקרונות:

- שיחה משפחתית בסלון - בעזרת המטפל המגיע אל הבית, מתקיים מפגש שבו ניתן לדבר על ההתמודדויות של כל אחד מבני המשפחה, לחזק את הקשרים, ולבנות מחדש ביחד.

- צוות רב מקצועי - בשל העומס הרגשי שהמשפחה מתמודדת עימו במצב המשבר, יש דגש על עבודת צוות, במקום עבודה של איש מקצוע אחד. מטפל אחד יוביל את הטיפול ויפגש עם המשפחה או ההורים. בן המשפחה הנמצא במשבר לרוב יפגש עם מלווה טיפולי, שיגיע לפגוש אותו במרחב החיים שלו, ללוות אותו בחוויות וההתמודדויות היומיומיות.

- אינטנסיביות - חשוב שלא תישארו לבד. על כן נבנית תכנית שמאפשרת מספר מפגשים שבועיים עם אנשי הטיפול השונים, וכמו כן ישנה זמינות טלפונית גבוהה, ומוכנות להגיע אליכם באופן מיידי במקרה הצורך.

- מערכתיות - מה שקורה בתוך הנפש חשוב מאוד, אך מה עם החיים שבחוץ? שינוי משמעותי, בייחוד במצבי משבר, דורש פעמים רבות גם שינוי של הסביבה, או תמיכה מצידה. המערכת המשפחתית היא חלק מזה. בנוסף, כחלק מהטיפול הצוות נמצא בקשר, לפי הצורך, עם גורמים קהילתיים, חינוכיים, רפואיים ותעסוקתיים.

יישום עקרונות אלו בטיפולים שלנו, מאפשר לנו להיות חלופה יעילה והומאנית לאישפוז או הוצאה מהבית.