אבחון פסיכולוגי

תועלותיו של האבחון הפסיכולוגי הן רבות ומגוונות. האבחון מסייע לבניית תכנית טיפול עבור הפונה, והממצאים המלמדים על אישיותו ומצבו הנוכחי של האדם מאפשרים התאמת טיפול לצרכיו ונטיות ליבו. 

אבחון פסיכולוגי

 

זהו כלי מקצועי המשמש למטרות שונות וביכולתו לפתוח פתח להבנה והיכרות עמוקה של האדם עם מכלול היותו. האבחון הפסיכולוגי נעשה מתוך מטרות וצרכים שונים, וביכולתו לענות על שאלות רבות. האבחון מעניק תמונה רחבה ביחס לאישיותו של הנבדק. כך נוכל ללמוד אלו תכונות מאפיינות את האדם ומה מייחד ומבדיל אותו מזולתו. לדוגמא, האבחון מגלה עד כמה גבוהה הערכתו העצמית של האדם, ועד כמה גבוהה יכולתו החברתית. בנוסף האבחון נוגע במצבו הרגשי של האדם ומזהה האם הוא שבע רצון מחייו וחש בעל כוחות, או לחילופין מדוכדך, מודאג או מותש.

 

האבחון הפסיכולוגי מתייחס במקביל גם לכישורים האינטלקטואלים של הנבדק, ועונה על שאלות ביחס ליכולתו ללמוד ולהפגין יצירתיות מחשבתית. נבדקות יכולות הקשב והריכוז והיכולת להתמקד במשימה לאורך זמן. קשיים וחסמים בתחומי הלמידה יחשפו באבחון הפסיכולוגי, לצידם של הכשרונות ונקודות החוזק של הנבדק.

  

האבחונים במרכז 'מרחבים'

נערכים ע"י פסיכולוגים מומחים, ומתחילים בראיון מקדים בו נוגעים בתולדות חייו של הפונה, סיבת הפנייה, והשאלות שמעסיקות אותו כעת. לאחר מכן נערכות שתיים או שלוש פגישות בהן מועברים מבחנים שונים בע"פ ובכתב. בסיום ההעברה הפסיכולוג עורך ניתוח והערכה מעמיקה של הממצאים ולאחר מכן כותב את דוח האבחון. בשלב הבא יפגשו הפונה והפסיכולוג לפגישת משוב בה ימסרו ממצאי האבחון וההמלצות להמשך, ושאלותיו של הפונה יענו באופן בהיר ומפורט.     

 

האבחון במרכז 'מרחבים' נערך באווירה תומכת, מתוך הבנה שרק בתנאים נוחים ומקבלים יוכל האדם להתבטא בחופשיות ולאפשר לפסיכולוג להכירו. המחשבה על התועלת שיש באבחון עבור הפונה מדריכה אותנו בעבודתנו ואנו שמים דגש על ההמלצות הניתנות, בכדי שאלו יהיו ישימות, ברורות ומותאמות באופן אישי לפונה ולתמונת חייו, אישיותו, קשייו וכישוריו.